11
07 2017
466

Despre unele particularități referitor la impozitarea venitului organizațiilor necomerciale

În cazul în care o organizație necomercială prestează servicii de publicitate în corespundere cu obiectivele prevăzute de statut, poate aceasta să utilizeze suma primită din diseminare procentuală pentru acoperirea cheltuielilor aferente serviciilor de publicitate?

Conform art. 5 pct. 14) din CF, organizația necomercială este persoana juridică a cărei activitate nu are drept scop obținerea venitului şi care nu foloseşte vreo parte din proprietate sau din venit în interesele vreunui membru al organizației, ale unui fondator sau ale unei persoane particulare.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Autorul a interzis adăugarea comentariilor