30
05 2018
1087

Donaţia mijloacelor fixe

Am avut donaţie de mijloace fixe (persoană juridică către persoană juridică) şi, pentru îndeplinirea corectă a Dării de seamă VEN12, avem nevoie de a calcula baza valorică ajustată. Am găsit în regulament noţiunea, dar ca formulă cum va fi? Sau poate un pic mai detaliată şi concretă definiţia.

La început trebuie de remarcat că, potrivit prevederilor art. 832 din Codul civil, este interzisă donaţia, cu excepţia donaţiei neînsemnate, pentru realizarea unor obligaţii morale:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.