08
12 2018
134

11. (29.1.6.10) În care dare de seamă fiscală entitatea urmează să reflecte venitul achitat persoanei fizice ce nu practică activitate de întreprinzător de la transmiterea în posesie și/sau folosință (locațiune, arendă, uzufruct) a proprietății mobiliare/imobiliare și impozitul pe venit reținut la sursa de plată?

Conform art. 92 alin. (2) și (3) din Codul fiscal , veniturile achitate și impozitul pe venit reținut la sursa de plată se reflectă de către plătitorii veniturilor respective în Darea de seamă privind reținerea impozitului pe venit, a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală și a contribuțiilor de asigurări sociale de stat obligatorii calculate (Forma IPC18), aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr.126 din 4 octombrie 2017 și Nota de informare anuală privind salariul și alte plăți efectuate de către angajator în folosul angajaților (Forma IALS), aprobate respectiv prin Ordinele Ministerului Finanțelor nr. 140 din 20.11.2017 și nr. 149 din 05.09.2018.

Prin urmare, potrivit modului de completare a acestora, veniturile achitate persoanelor fizice, care nu desfășoară activitate de întreprinzător, de la transmiterea în posesie și/sau folosință (locațiune, arendă, uzufruct) a proprietății mobiliare/imobiliare și impozitul reținut din acestea, urmează de a fi reflectate de către entitate, la codul sursei de venit „FOL”.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.