Întrebări și răspunsuri

13. (28.21.6) Se permite la deducere suma TVA achitate pentru valorile materiale și serviciile procurate, care urmează a fi utilizate pentru efectuarea livrărilor scutite de TVA fără drept de deducere?

Potrivit prevederilor art. 102 alin.(2) din Codul fiscal, suma TVA, achitată sau care urmează a fi achitată, pe valorile materiale, serviciile procurate care sunt folosite pentru efectuarea livrărilor scutite de TVA fără drept de deducere nu se deduce și se raportează la costuri sau la cheltuieli. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

812 vizualizări

Data publicării:

17 Martie /2018 08:03

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon