29
08 2017
526

19. (4.3.2) Au obligaţia agenţii economici să primească certificatul de acciz, dacă aceştia preconizează să se ocupe sau care se ocupă cu prelucrarea şi/sau fabricarea mărfurilor pasibile impunerii cu accize?

Potrivit prevederilor art.126 alin.(1) din Codul fiscal, persoanele juridice şi persoanele fizice care preconizează să se ocupe sau care se ocupă cu prelucrarea şi/sau fabricarea mărfurilor pasibile impunerii cu accize sunt obligate să primească certificatul de acciz de modelul stabilit, până a începe desfăşurarea activităţii în cauză. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul art.126 alin.(1) din Titlul IV al Codului fiscal].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.