28
02 2018
258

2. (28.2.2) Care este termenul de achitare a TVA la buget aferente mărfurilor şi mijloacelor fixe, aflate în stoc la data anulării inregistrării plătitorului TVA, la procurarea cărora TVA a fost dedusă?

Asupra obligaţiei de achitare a TVA la buget , ce rezultă din calcularea TVA pe stocurile de mărfuri şi mijloace fixe la momentul anulării înregistrării TVA, se răsfrîng regulile generale de achitare stabilite de art.115(2) CF, conform căruia fiecare subiect impozabil trebuie să verse la buget suma TVA, care urmează a fi achitată pentru fiecare perioadă fiscală, dar nu mai tîrziu de data stabilită pentru prezentarea declaraţiei pe această perioadă

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.