18
06 2018
177

2. (29.1.8.41) Instituțiile medico-sanitare private pot fi subiecți ai regimului fiscal general sau a regimului fiscal al agenților economici subiecți ai sectorului întreprinderilor mici și mijlocii?

Începând cu 1 ianuarie 2018 prin Legea nr. 288 din 15 decembrie 2017 cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative a fost abrogat art.511 din Codul fiscal, care prevedea că instituțiile medico-sanitare publice și private se scutesc de impozitul pe venitul obținut din activitatea prestărilor de servicii medicale legate de realizarea Programului unic al asigurării obligatorii de asistență medicală (conform contractelor încheiate cu compania Națională de Asigurare Medicală).

Astfel, instituțiile medico-sanitare private urmează să-și onoreze obligațiile fiscale privind impozitul pe venit obținut din activitatea prestărilor de servicii medicale, inclusiv legate de realizarea Programului unic al asigurării obligatorii de asistență medicală, prin aplicarea regimului general de impozitare sau a regimului fiscal al agenților economici subiecți ai sectorului întreprinderilor mici și mijlocii prevăzut de capitolul 71 din Codul fiscal.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.