12
11 2018
443

2. (39.7) Au obligația angajații conducătorii auto ce efectuează transport rutier de pasageri în regim de taxi de a include în Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit venitul obținut din activitatea desfășurată?

În conformitate ce prevederile art.881 alin.(8) din Codul fiscal, suma venitului lunar obținut de angajații care prestează servicii de transport rutier de persoane în regim de taxi este considerată ca fiind impozitată, fără necesitatea declarării salariului şi a achitării adiționale a impozitului pe venit din salariu.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.