07
07 2021
664

29.1.7.3.27 Survine oare obligația de a reține impozitul pe venit la sursa de plată în cazul în care persoana juridică achiziționează de la persoana fizică o remorcă?

În conformitate cu prevederile art.5 din Codul transporturilor rutiere nr. 150 din 17.07.2014, noțiunea de vehicul rutier reprezintă sistem mecanic destinat circulaţiei pe drumurile publice, cu sau fără mijloace de autopropulsare. În sensul prezentului cod, sînt considerate vehicule rutiere autovehiculele, remorcile, semiremorcile şi tractoarele.

În conformitate cu prevederile art. 90 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, nu se reține impozitul în prealabil conform alin.(2) al articolului menționat, din înstrăinarea mijloacelor de transport rutier.

Astfel, la procurarea de la persoana fizică a unei remorce, nu se va reţine impozitul pe venit în mărime de 12% din suma achitată acestea.   

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.