Întrebări și răspunsuri

3. (30.3.8) Apare oare necesitatea prezentării Dării de seamă POLMED17, în cazul, în care în perioada de raportare s-au efectuat doar operaţiuni scutite de taxa pentru mărfurile care, în procesul utilizării, cauzează poluarea mediului?

Potrivit pct.5 din Instrucțiunea de completare a Dării de seamă privind taxa pentru mărfurile care, în procesul utilizării, cauzează poluarea mediului (POLMED17), aprobat prin anexa nr.2 la Ordinul Ministerului Finanţelor nr.5 din 11 ianuarie 2017, la efectuarea în perioada de raportare doar a operaţiunilor scutite de taxă conform art.11 alin.(6) din Legea privind plata pentru poluarea mediului nr.1540-XIII din 25 februarie 1998, Darea de seamă privind taxa pentru mărfurile care, în procesul utilizării, cauzează poluarea mediului (forma POLMED17) nu se prezintă. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Ordinului MF nr.35 din 31.01.2018 cu privire la modificarea și completarea Ordinului MF nr.5 din 11.01.2017, în vigoare de la 16.02.2018].

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

1263 vizualizări

Data publicării:

02 Martie /2018 10:33

Catalogul tematic

Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Ordine MF | Legislație fiscală | Noutăți fiscale | Taxa pentru poluarea mediului

Etichete:

dare de seamă | taxa | marfă | poluarea mediului | practica fiscala

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon