28
02 2018
263

4. (28.2.1) Se calculează TVA la anularea înregistrării plătitorului TVA pe valoarea stocului de mărfuri şi mijloace fixe, care au fost procurate de agent economic pînă la primirea statutului de plătitor TVA?

În conformitate cu art.113 alin.(3) din CF , în momentul anulării înregistrării statutului de contribuabilul al TVA, el se consideră ca subiect care a efectuat o livrare impozabilă a stocurilor sale de mărfuri şi a mijloacelor fixe pentru care, la momentul procurării lor suma TVA a fost dedusă, și trebuie să achite datoria la TVA pentru această livrare. Astfel, în cazul în care TVA, aferenta stocurilor de mărfuri şi mijloace fixe, nu a fost dedusă, calcularea TVA nu se efectuează

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.