01
03 2018
222

4. (28.4.3) Are dreptul plătitorul TVA la scutirea TVA cu drept de deducere la exportul de marfă, dacă aceasta se întoarce nerezidentului?

În conformitate cu prevederile art. 104 lit. a) din Codul fiscal, mărfurile pentru export se scutesc de TVA cu drept de deducere.

Potrivit, art. 93 pct. 10) din Codul fiscal, exportul de mărfuri reprezintă scoaterea mărfurilor de pe teritoriul Republicii Moldova în conformitate cu legislaţia vamală.

Prin urmare, la restituirea mărfii către nerezident în cazul plasării acestora în regimul vamal de export se scutesc de TVA cu drept de deducere.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.