05
06 2018
119

4. (28.6.2.5) Reprezintă obiect al impunerii cu TVA operaţiunile de vînzare – cumparare pe piaţa secundară a valorilor mobiliare?

Potrivit prevederilor art. 103 alin. (1) pct. 12) lit. d) din Codul fiscal, sunt scutite de TVA fără drept de deducere operaţiile legate de emiterea actiunilor, obligaţiunilor, cambiilor şi altor valori mobiliare, inclusiv operaţiile comerciale şi de intermediere pe piaţa valorilor mobiliare, operaţiile registratorilor independenţi

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.