20
12 2018
436

4. (36.1.3.4) Urmează a fi calculată prima de asigurare obligatorie de asistență medicală din remunerațiile acordate zilierilor?

În conformitate cu prevederile art. 8 din Legea nr. 22 din 23.02.2018 privind exercitarea unor activităţi necalificate cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri, din veniturile obţinute din activitatea necalificată cu caracter ocazional exercitată de zilier nu se reţin primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală.

Zilierul are obligaţia de a se încadra în sistemul asigurării obligatorii de asistenţă medicală conform actelor normative în vigoare.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.