13
11 2018
115

4. (39.5) Urmează să se declare în darea de seamă anuală (forma IALS 18) veniturile achitate în folosul angajaților - conducători auto ce efectuează transport rutier de pasageri în regim de taxi?

În conformitate cu prevederile art. 92 alin.(3) din Codul fiscal , veniturile achitate în folosul angajaților — conducători auto ce efectuează transport rutier de pasageri în regim de taxi, în sumă ce nu depășesc 10 000 lei se vor reflecta în darea de seamă (forma IALS 18) la codul sursei de venit „TAXI 18” fără reflectarea sumelor impozitului pe venit și a contribuțiilor de asigurări sociale și medicale achitate de angajator, iar în suma venitului care va depăși 10 000 lei – la codul sursei de venit „SAL” cu reflectarea sumei impozitului pe venit reținut

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.