28
12 2018
391

5. (29.2.5.20) Urmează a fi reflectate în Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit cu titlu de donaţie sau de moştenire?

Conform prevederilor art. 20 lit. i) din Codul fiscal , patrimoniul primit de către persoanele fizice ale Republicii Moldova cu titlu de donaţie sau de moştenire reprezintă sursă de venit neimpozabilă.

Astfel, ținînd cont de prevederile menționate, patrimoniul primit cu titlu de donație sau moștenire de către persoana fizică rezidentă, nu constituie obiect al impunerii cu impozitul pe venit, respectiv, nu apare obligația de a fi incluse în Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.