12
02 2018
262

6. (28.1.3) Apare obligaţiunea de achitare a TVA la persoana care nu este plătitor al TVA la importul de mărfuri ? Persoana respectivă are obligaţiunea de a se înregistra în calitate de subiect al impunerii cu TVA?

Potrivit prevederilor art. 95 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal , importul mărfurilor în Republica Moldova, cu excepţia mărfurilor de uz sau consum personal importate de persoane fizice, a căror valoare nu depăşeşte limita stabilită de legislaţia în vigoare, importate de către persoanele fizice, reprezintă obiect al impunerii cu TVA.

TVA aferentă importului de mărfuri se achită în conformitate cu modalitatea stabilită de Serviciul Vamal. Referitor la înregistrarea în calitate de plătitor al TVA, trebuie de menţionat, că potrivit prevederilor art. 112 CF, la atingerea plafonului de înregistrare obligatorie, se vor lua în calcul doar livrările de mărfuri şi servicii, cu excepţia celor scutite de TVA fără drept de deducere și celor ce nu constituie obiect impozabil in conformitate cu art.95 alin.(2) din Codul fiscal şi valoarea serviciilor importate. Prin urmare, în baza importului de marfuri înregistrarea în calitate de plătitor al TVA nu se realizează.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.