05
10 2021
333

Aprecierea depășirii plafonului pentru înregistrarea subiectului impozabil al TVA și livrările scutite de TVA cu drept de deducere (export)

 Se vor include în calculul sumei depășirii plafonului pentru înregistrarea în calitate de plătitor al TVA valoarea livrărilor scutite de TVA cu drept de deducere, în cazul exportului de mărfuri?

 Conform art. 112 alin. (3) din Codul fiscal (CF), subiectul care desfășoară activitate de întreprinzător, este obligat să se înregistreze în calitate de subiect al impunerii cu TVA dacă el, într-o oricare perioadă de 12 luni consecutive, a efectuat livrări de mărfuri, servicii în sumă ce depășește 1,2 mil. lei, cu excepția livrărilor scutite de TVA fără drept de deducere și a celor care nu constituie obiect impozabil în conformitate cu art. 95 alin. (2) CF.

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.