Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la regimul de aplicare a TVA pentru livrarea proprietății confiscate prin intermediul contractului de comision

Care este regimul de aplicare a TVA în cazul livrării proprietății confiscate prin intermediul contractului de comision? În conformitate cu art. 103 alin. (1) pct. 8) din CF proprietatea confiscată este scutită de TVA. Astfel, la livrarea mărfurilor confiscate de către comisionar cumpărătorului se va aplica scutirea de TVA, în calitate de document primar cu regim special urmând a fi eliberată factura. În partea ce ține de serviciile prestate de către comisionar comitentului, acestea, în temeiul art. 95 alin. (1) lit. a) din CF, constituie obiect...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1856 vizualizări

Data publicării:

22 Iunie /2017 15:40

Domeniu:

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Factura fiscală | Sechestrarea bunurilor | Noutăți fiscale

Etichete:

regim de TVA | livrarea de mărfuri | contract de comision | obiecte ale impunerii | valoarea impozabilă

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon