12
04 2021
143

Desemnarea procentuală în adresa mai multor beneficiari

Poate persoana fizică să desemneze 2% în baza art. 152 din CF din impozitul achitat pe parcursului anului 2020 mai multor beneficiari (organizații necomerciale prevăzute de art. 52 din CF)?

Nu este posibil, deoarece art. 152 alin. (1) din CF prevede expres că contribuabilul persoană fizică rezidentă care nu are datorii la impozitul pe venit pentru perioadele fiscale anterioare este în drept de a desemna un cuantum procentual de 2% din suma impozitului pe venit calculat anual la buget către unul dintre beneficiarii indicaţi la art. 152 alin. (4) din CF.

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.