18
10 2017
586

Despre dreptul persoanei fizice la unele scutiri de impozite

Angajatul întreprinderii beneficiază de scutire pentru cei doi copii, de 4 și respectiv 5 ani, a câte 2 340 de lei. În urma unui accident unul dintre copii a suferit traume, obținând în cele din urmă grad de invaliditate. Tot în grija angajatului se află și fratele care este invalid din copilărie, întrucât unul din părinți este deja de vârstă de pensionare. Are dreptul acesta la scutire de impozite?

În conformitate cu prevederile art. 35 alin. (1) din CF, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 2 340 de lei anual pentru fiecare per¬soană întreținută, cu excepția persoanelor cu dizabilități în urma unei afecțiuni congenitale sau din copilărie pen¬tru care scutirea constituie 10 620 de lei anual.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.