Întrebări și răspunsuri

icon Despre termenul de eliberare a facturii fiscale în cazul când plata pentru serviciul acordat a fost primită în avans

Întreprinderea dispune de cantină, unde zilnic livrează prânzuri angajaților altor companii, adică prestează servicii de alimentație. Când se va întocmi și elibera factura fiscală dacă plata pentru serviciul acordat a fost primită în avans? La efectuarea livrărilor impozabile cu TVA, potrivit art. 117 alin. (1) din CF, subiectul impozabil care efectuează o livrare impozabilă pe teritoriul țării este obligat să prezinte cumpărătorului (beneficiarului) factura fiscală pe livrarea în cauză. Prezentarea facturii fiscale se efectuează la momentul apariției obligaț...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.40 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2892 vizualizări

Data publicării:

27 Octombrie /2017 09:25

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Obligație fiscală | Factura fiscală | Noutăți fiscale

Etichete:

factura fiscală | intreprindere | TVA | servicii | beneficiar

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon