29
09 2020
309

Obligația de prezentare a Declarației TVA de către CA/BAA în contextul taxării inverse

Prezintă Declarația privind taxa pe valoare adăugată (Forma TVA12) Cabinetul avocatului (CA) și Biroul asociat de avocați (BAA) în cazul la procurarea proprietății de la întreprinderile înregistrate în calitate de plătitori de TVA, declarate în proces de insolvabilitate, cu excepția celor în procedură de restructurare și realizare a planului, în conformitate cu prevederile Legii insolvabilității nr. 149/2012 (Legea nr. 149/2012)?

 

Subiecții impozabili stipulați la art. 94 lit. e) din CF calculează TVA pentru procurările indicate la art. 95 alin. (1) lit. e) din CF prin aplicarea cotei corespunzătoare a impozitului, stabilită pentru proprietatea procurată, la valoarea procurării ei. În conformitate cu art. 115 alin. (1) din CF, fiecare subiect impozabil, specificat la art. 94 lit. a), c) și/sau lit. e), este obligat să prezinte Declarația privind TVA pentru fiecare perioadă fiscală.

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.