Întrebări și răspunsuri

icon Privind impozitarea cu TVA a serviciilor prestate de către nerezident

Societatea cu răspundere limitată „A” a încheiat contract cu persoană juridică nerezident. Conform condițiilor contractului, nerezidentul va presta societății servicii de expertiză și certificare a țevilor. Expertiza fiind efectuată pe teritoriul Republicii Moldova, prestarea acestor servicii constituie import de servicii? În scopul aprecierii regimului de aplicare a TVA pentru servicii este necesară determinarea locului livrării. Potrivit art. 93 pct. 15) din CF, locul livrării serviciilor se determină conform regulilor stabilite la art. 111 din CF. ...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.40 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2519 vizualizări

Data publicării:

24 Octombrie /2017 13:50

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Noutăți fiscale | Importul

Etichete:

TVA | nerezident | servicii | sediu | Cod fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon