Întrebări și răspunsuri

icon Privind impozitarea unor plăți în favoarea angajaților și deducerea în scopuri fiscale cheltuielilor menționate

X a angajat absolvenți ai Universității de Stat, care încă nu au stagiu de muncă. Salariile inițiale erau destul de modeste, în mărime de 2 000-3 000 lei lunar, ulterior cu scopul de a-i stimula să rămână să activeze în cadrul companiei și de a evita fluctuația de cadre, entitatea a decis să le acorde sporuri la salariu. Cum urmează a fi impozitate plățile menționate? Vor fi admise la deducere în scopuri fiscale cheltuielile menționate? În conformitate cu prevederile art. 14 alin. (1) lit. b) din CF, obiectul impunerii cu impozitul pe venit pentru persoanele ...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.40 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2199 vizualizări

Data publicării:

20 Octombrie /2017 13:10

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Legislație fiscală | Deduceri fiscale | Noutăți fiscale

Etichete:

impozit | angajati | scopuri fiscale | cheltuieli | plată

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon