Întrebări și răspunsuri

icon Reducerea la impozitul pe bunuri imobiliare în cazul corectării dării de seamă

Agentul economic ”X”, proprietar de bunuri imobiliare, în conformitate cu prevederile art. 282 alin. (2) din CF, pentru perioada fiscală aferentă anului 2018 a achitat impozitul pe bunurile imobiliare integral până la 30.06.2018. Ulterior, s-a constat necesitatea prezentării, pentru aceeași perioadă, a unei dări de seamă corectate. Se va menține în acest caz dreptul la reducerea în mărime de 15% de care a beneficiat agentul economic? Conform prevederilor art. 2811 alin. (1) din CF, persoanele juridice, persoanele înregistrate în calitate de întreprinzător s...

author icon

Stela Guțu

author icon

Ludmila Mițova

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1479 vizualizări

Data publicării:

22 Aprilie /2019 09:45

Catalogul tematic

Administrare fiscală | Impozitul pe bunurile imobiliare | Dare de seamă fiscală | Persoană juridică

Etichete:

Codul fiscal | bunuri imobiliare | perioada fiscală | Impozitul pe bunurile imobiliare | darea de seama | BIJ 17

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon