Întrebări și răspunsuri

icon Referitor la calcularea primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală angajatului care deține polița de asigurare medicală

Entitatea „Y” pe parcursul anului și-a mărit statele de personal cu trei unități. Ulterior la angajarea noului personal s-a depistat că unul dintre angajați și-a procurat polița de asigurare medicală pe parcursul anului. Urmează entitatea să calculeze angajatului care deține polița de asigurare medicală prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală pentru salariul acordat? În conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) din Legea nr. 1593 din 26 decembrie 2002 cu privire la măriÎntrebări mea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie ...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr. 3 (44) 2018


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3287 vizualizări

Data publicării:

19 Aprilie /2018 11:26

Domeniu:

Administrare fiscală | Legislație fiscală | Asigurare obligatorie de asistenţă medicală | Persoana fizică | Obligație fiscală | Noutăți fiscale

Etichete:

prime | asigurare medicala | persoane fizice | angajator | obligaţie fiscală | salariu

1 comentarii

ICS UNITED VISION S.R.L.

10 Noiembrie /2022 13:41

Conform art.23 alin(1) al Legii nr.1953 din 26.12.2002, confirmarea platii primei trebuie sa fie INTEGRALA. In acest caz, angajatul trebuie sa solicite de la CNAM un certificat, care permite angajatorului sa nu retina marime asigurarii medicale din salariul angajatului. In cazul in care angajatul a beneficiat de reducere (procurand polita medicala in primele 3 luni ale anului), nu poate fi scutit de aceasta retinere din salariu.

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon