Întrebări și răspunsuri

icon Taxa pentru amenajarea teritoriului în cazul micșorării statelor de personal

În luna martie o angajată, din cei 12 ai SRL, și-a luat concediu parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani. La determinarea obligației fiscale pentru taxa pentru amenajarea teritoriului, acesta se va include în baza de calcul? Or, antreprenorul urmează să își determine obligația fiscală reieșind din cei 11 salariați care activează? Subiecții impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului, specificați în art. 290 lit. a) din Codul fiscal (CF), au obligația de calculare şi achitare a taxei ...

author icon

Olga Babanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.4 (52) 2019


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3040 vizualizări

Data publicării:

19 Iunie /2019 11:31

Catalogul tematic

Administrare fiscală | Taxele locale | Dare de seamă fiscală | Legislație fiscală | Obligație fiscală

Etichete:

Taxe locale | amenajare teritoriu | SFS | concediu | Codul muncii | personal

2 comentarii

Societatea cu Răspundere Limitată ORTO-CLASS

25 Mai /2021 10:33

Bună ziua, în care lege, hotărîre a Guvernului etc. putem găsi această afirmaţie: ,,Concediul pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 4 ani include concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani"? Mulţumesc anticipat.

Marina Damaschin

25 Mai /2021 13:50

icon

Societatea cu Răspundere Limitată ORTO-CLASS

Stimat utilizator, sintagma apartine autorului care indică cum se determină numărul mediu scriptic trimestrial de salariați!

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon