23
03 2018
220

1. (28.6.1.7) Care regim fiscal privind TVA se va aplica începînd cu 1 ianuarie 2017 pentru bunul imobil introdus anterior în capitalul statutar (social) cu aplicarea scutirii dacă acesta este dat în locațiune pînă la expirarea termenului de 3 ani de la data introducerii cu scutire?

Potrivit art.103 alin.(1) pct.29) din Codul fiscal, sunt scutite de TVA fară drept de deducere, mijloace fixe utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilorşi/sau executarea lucrărilor, destinate includerii în capitalul statutar (social) în modul şi în termenele prevăzute de legislaţie. Modul de aplicare a facilităţilor fiscale respective se stabileşte de Guvern.

La mijloace fixe utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilor şi/sau executarea lucrărilor se atribuie activele a căror amortizarea raportează la costul produselor fabricate, serviciilor prestate şi/sau lucrărilor executate.

Mijloace fixe care au beneficiat de facilitatea fiscală respectivă nu pot fi înstrăinate, transmise în folosinţă sau posesie (exceptînd locaţiunea bunurilor imobile), atît integral, cît şi părţi componente ale acestora, pe parcursul a 3 ani de la data validării declaraţiei vamale respective sau eliberării facturii fiscale, cu excepţia cazului în care aceste mijloace fixe sunt exportate, dacă anterior au fost importate şi nu au suferit modificări în afara amortizerii.

În cazul în care aceste mijloace fixe se înstrăinează, se transmit în folosinţă sau posesie, atît integral, cît şi părţi componente ale acestora, pînă la expirarea a 3 ani, TVA se calculează şi se achită de către persoana juridică în al cărei capital statutar (social) a fost introdus mijlocul fix pornind de la valoarea indicată în factura fiscală eliberată în momentul beneficierii de facilitatea fiscală respectivă, în cazul livrării de mijloace fixe, sau de la valoarea în vamă la momentul depunerii declaraţiei vamale, în cazul importul mijloace fixe acestora.

Astfel, dacă după data de 1 ianuarie 2017 (data modificării prevederilor art.103 alin.(1) pct.29 din Codul fiscal), bunul imobil introdus anterior în capitalul statutar (social) cu aplicarea scutiri a fost dat în locațiune de beneficiarul scutirii pînă la expirarea termenului de 3 ani de la data introducerii, menținerea facilității asupra acestuia rămîne în vigoare.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.