02
05 2018
179

1. (29.2.5.18) Urmează să prezinte Declarația cu privire la impozitul pe venit persoana fizică care nu-şi onorează obligațiunile faţă de persoana juridică privind restituirea împrumutului potrivit contractului de amanet?

În conformitate cu art. 18 lit.o ) din Codul fiscal, venitul obținut de o persoana fizica ca urmare a nerestituirii împrumutului acordat de către lombard se consideră venit impozabil şi se include în venitul brut al persoanei menționate.

Astfel, persoana fizica care a obţinut venitul menţionat, potrivit art.83 din Codul fiscal, nu mai tîrziu de data de 30 aprilie a anului următor anului fiscal de gestiune, va fi obligată sa completeze şi sa prezinte Declaraţia persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit cu achitarea, după caz a impozitului pe venit.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.