22
01 2019
154

10. (29.3.2.3) Сe cotă aplică cabinetul individual al medicului de familie la impozitarea venitului obținut din activitatea profesională în sectorul sănătății?

În conformitate cu prevederile art. 15 lit. a) din Codul fiscal, pentru persoanele care desfăşoară activitate profesională în sectorul sănătății cota impozitului pe venit constituie 12% din obiectul impunerii.

(Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul modificării art. 15 lit. a) din Codul fiscal, prin Legea nr.178 din 26.07.2018, în vigoare 01.10.2018, publicat în Monitorul Oficial nr.309-320 art. 496 din 17.08.2018)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.