27
02 2018
214

11. (28.12.4) Cum se impozitează serviciile de transportare a pasagerilor pe teritoriul RM şi în afara ei?

Potrivit prevederilor art.103 alin.(1) pct.17) din Codul fiscal, serviciile de transportare a pasagerilor pe teritoriul ţării sunt scutite de TVA fără drept de deducere.

În conformitate cu art.104 lit. а) din Codul fiscal, serviciile de transportare a pasagerilor în afara țării sînt scutite de TVA cu drept de deducere.

La acordarea serviciilor de transportare a pasagerilor în afara republicii, partea transportării ce se efectuează pe teritoriul ţării, de asemenea este scutită de TVA cu drept de deducere.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare de la data 01.01.2018]

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.