27
02 2018
152

12. (28.12.3) Care este modalitatea impunerii cu TVA a serviciilor de transport a pasagerilor, bagajelor, a mărfurilor dintr-o ţară a nerezidentului în alta ţară, în cazul în care transportul tranzitează teritoriul RM?

În conformitate cu art.104 lit. a) din Codul fiscal, toate tipurile de transporturi internaţionale de mărfuri şi pasageri sunt scutite de TVA cu drept de deducere.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare de la data 01.01.2018].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.