06
02 2018
73

12. (4.14.1) Poate oare agentul economic la inițiativa proprie să-și anuleze înregistrarea în calitate de plătitor a acciz?

Potrivit art.1261 alin.(1) din Codul fiscal , în cazul încheierii activităţii de prelucrare şi/sau de fabricare a mărfurilor supuse accizelor (cu excepţia cazurilor dispunerii de mărfuri supuse accizelor aflate în stoc), persoanele juridice şi persoanele fizice înregistrate ca antrepozitari autorizaţi sînt obligate să informeze despre aceasta Serviciul Fiscal de Stat. Anularea înregistrării ca contribuabil al accizelor se efectuează în modul stabilit de Serviciul Fiscal de Stat.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în baza art.1261 alin.(1) din Codul fiscal].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.