27
02 2018
478

13. (28.12.2) Care este modalitatea de impunere cu TVA a serviciilor de expediţie a transporturilor internaţionale?

Potrivit art.104 lit. a) din Codul fiscal, serviciile de expediție a transporturilor internaționale sunt scutite de TVA cu drept de deducere.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare de la data 01.01.2018]

3 comentariu

avatar
Buna ziua,in boxa 5 a declaratiei TVA,in cazul prestarii serviciilor de expeditie, se indica marimea comisionului sau suma livrarilor scutite de TVA cu drept de deducere?
avatar
Bună ziua, am transmis întrebarea dvs consultantului fiscal. Suntem în așteptarea răspunsului, pe care o să vi-l transmitem imediat ce îl avem. O zi reușită!
avatar
Am revenit cu răspunsul: În cazul în care Declarația se completează de compania care prestează servicii de expediție, atunci se indică doar suma comisionului!
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.