17
03 2018
233

18. (28.21.38) Când apare dreptul la deducerea TVA aferentă plății prealabile (avansului) achitat pentru import de servicii ?

În conformitate cu prevederile art.102 alin.(1) din Codul fiscal, se permite deducerea TVA la serviciile importate, procurate de către subiecții impozabili pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător, numai în cazul achitării TVA la buget pentru serviciile menționate în conformitate cu art.115 din Codul menționat.

Potrivit art. 102 alin.(10) lit. c) al CF, subiectul impozabil are dreptul la deducerea a TVA pentru serviciile importate dacă dispune de documentul care confirmă achitarea TVA. Prin urmare, dreptul la deducerea a TVA aferent serviciilor importate se realizează dacă entitatea dispune de documentul care confirmă achitarea TVA la buget.
[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.