14
09 2018
456

2. (28.10.6) Ce cotă TVA urmează a fi aplicată la primirea plății prealabile, pentru livrarea ulterioară de mărfuri ce se impune la cota redusă a TVA?

În conformitate cu prevederile art. 108 alin. (1) din Codul fiscal, data obligației fiscale privind TVA este data livrării.

Data livrării se consideră data predării mărfurilor, prestării serviciilor. De asemenea, potrivit art. 108 alin. (5) din Codul fiscal, dacă factura fiscală este eliberată sau plata este primită până la momentul efectuării livrării, data livrării se consideră data eliberării facturii fiscale sau data primirii plății, în dependență de ce are loc mai înainte.

Astfel, luând în considerație acțiunea articolului menționat, la primirea plății prealabile până la momentul efectuării livrării, furnizorul va aplica TVA la cota la care este impozitată marfa conform prevederilor art. 96 din Codul fiscal, care ulterior va fi livrată cumpărătorului.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.