16
11 2018
218

2. (28.17.29) Are dreptul entitatea la aplicarea cotei reduse a TVA în mărime de 10% pentru livrările efectuate în conformitate cu art.96 lit.b) din Codul fiscal, în cazul în care aceasta obține venituri din încasarea restului lăsat de client în urma achitării consumaţiei în baza bonului fiscal eliberat de restaurant?

Conform art.96 lit.b) din Codul Fiscal, se stabilesc cote reduse a TVA în mărime de :

— 10% – la serviciile de cazare, indiferent de categoria de confort în hotel, hotel-apartament, motel, vilă turistică, bungalou, pensiune turistică, pensiune agroturistică, camping, sat de vacanţă sau tabără de vacanţă pentru agenţii economici a căror activitate operaţională se constituie exclusiv din activităţi de cazare şi alimentaţie publică, conform secţiunii I a Clasificatorului Activităţilor din Economia Moldovei;

— 10% – la produsele alimentare, cu excepţia mărfurilor supuse accizelor, livrate de către agenţii economici a căror activitate operaţională se constituie exclusiv din activităţi de cazare şi/sau alimentaţie publică, conform secţiunii I a Clasificatorului Activităţilor din Economia Moldovei.

Totodată, conform art.93 pct.6) din Codul fiscal, livrare impozabilă constituie livrare de mărfuri, livrare (prestare) de servicii, cu excepţia celor scutite de TVA, fără drept de deducere, efectuate de către subiectul impozabil în procesul activităţii de întreprinzător.

Astfel, venitul din încasarea restului lăsat de client în urma achitării consumaţiei în baza bonului fiscal eliberat de entitate nu reprezintă o livrare impozabilă şi respectiv, nu condiţionează privarea dreptului de aplicare a cotei reduse de 10% a TVA pentru serviciile de cazare şi alimentaţie publică

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.