20
06 2019
235

3. (28.15.75) Apare obligația emiterii facturii fiscale electronice (e–Factura) de către subiectul impozabil cu TVA în cazul livrării de mărfuri/servicii scutite de TVA fără drept de deducere în cadrul achizițiilor publice?

Conform prevederilor art. 117 alin. (12) din Codul fiscal, începînd cu 1 iulie 2019, la efectuarea livrării impozabile în cadrul achiziţiilor publice pe teritoriul ţării, subiectul impozabil este obligat să prezinte cumpărătorului (beneficiarului) pentru livrarea respectivă factura fiscală electronică (e-factura).

Prevederile alineatului în cauză nu se aplică pentru livrările de energie electrică, de energie termică, de gaz natural, pentru serviciile de comunicaţii electronice şi serviciile comunale.

Astfel, reieșind din prevederile articolului în cauză, pentru livrările de mărfuri/ servicii scutite de TVA fără drept de deducere, lipsește obligația de emitere în adresa cumpărătorilor/beneficiarilor a facturii fiscale în format electronic.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.