22
10 2018
146

5. (6.7.2.2) Cine are obligația de achitare a taxei de piață, în cazul în care terenurile, clădirile și construcțiile amplasate pe teritoriul pieței aparțin sau se află în proprietatea altor persoane, decît administratorul pieței?

Administratorii pieţelor au obligațiile de achitare a taxei de piață , indiferent de faptul cui și cu care drept aparțin suprafaţele de teren, pe care funcționează piaţa (conform autorizaţiei de funcţionare, eliberată de autoritatea administraţiei publice locale) şi bunurile imobiliare (clădiri, construcţii şi alte obiecte legate solid de pamînt) amplasate pe teritoriul acesteia (art. 290, lit. f) și col. 2 lit. f) din anexa la titlul VII din Codul fiscal).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.