02
05 2018
289

6. (29.2.6.5) Urmează de a reţine impozitul pe venit la sursa de plată în cazul, în care persoana juridică efectuează donaţii de bunuri în folosul persoanelor fizice în formă monetară şi nemonetară?

Donarea unor bunuri în folosul persoanelor fizice se efectuează prin încheierea unui contract de donaţie, în conformitate cu prevederile art. 827 din Codul civil.

Patrimoniul primit de către persoanele fizice cetăţeni ai Republicii Moldova cu titlu de donaţie, potrivit prevederilor art. 20 lit. i) din Codul fiscal, reprezintă sursă de venit neimpozabilă.

Astfel, ținînd cont de prevederile menționate, în cazul efectuării donațiilor în folosul persoanelor fizice cetăţeni ai Republicii Moldova, nu se va reține impozit la sursa de plată.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.