19
08 2021
978

O persoană juridică donează mijloace bănești persoanei fizice: obligațiile fiscale

Un SRL a efectuat o donației sub formă de mijloace bănești unei persoane fizice (altor persoane decât cele menționate în art. 36 alin. (2) din CF). Ce obligații fiscale apar în cazul dat și cum urmează a fi reflectată donația în dările de seamă?

 

În conformitate cu art. 20 lit. i) din CF, în venitul brut nu se include în patrimoniul primit de către persoanele fizice cetăţeni ai RM cu titlu de donaţie sau de moştenire, cu excepţia donaţiilor efectuate conform art. 901 alin.(31) din CF.

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.