18
10 2017
532

Privind declararea de către persoana fizică a venitului sub formă de salariu obținut peste hotarele Republicii Moldova

În perioada de vară persoana fizică rezident al Republicii Moldova pleacă peste hotarele Republicii Moldova pentru a munci într-o stațiune de odihnă în baza unui contract de muncă. Din venituri, angajatorul reține toate impozitele în modul stabilit în această țară. Urmează persoana fizică să declare aceste venituri sub formă de salariu obținut peste hotarele Republicii Moldova pentru a fi supuse impozitării în Republica Moldova?

În conformitate cu prevederile art. 13 alin. (1) lit. b) din CF, subiecți ai impunerii cu impozitul pe venit sunt persoanele fizice rezidente cetățeni ai Republicii Moldova care nu desfăşoară activitate de întreprinzător şi pe parcursul perioadei fiscale obțin venituri impozabile din orice surse aflate în Republica Moldova şi din orice surse aflate în afara Republicii Moldova pentru activitatea lor în Republica Moldova.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.