23
10 2017
581

Referitor la deducerea cheltuielilor suportate pentru reparația unei clădiri

Agentul economic SRL „Încredere în viitor” a decis să susțină societatea invalizilor din Bălți prin donarea materialelor de construcție și achitarea lucrărilor de reparație a unuia din centrele în care aceștia își petrec o mare parte din timpul lor de muncă. Va fi în drept agentul economic să atribuie la deduceri cheltuielile suportate pentru reparația acestei clădiri? În ce mărime va avea dreptul agentul economic să atribuie la deduceri, precum și care documente urmează să confirme cheltuielile suportate?

În conformitate cu prevederile art. 36 alin. (1) din CF, agentul economic rezident are dreptul la deducerea oricăror donații făcute de el pe parcursul perioadei fiscale în scopuri filantropice sau de sponsorizare, dar nu mai mult de 5% din venitul impozabil.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.