Întrebări și răspunsuri

icon Сonsecinţele juridice pentru contravenientul care nu achită amenda contravenţională aplicată de Serviciul Fiscal de Stat

Care sunt consecinţele juridice în cazul în care contravenientul nu achită amenda contravenţională aplicată de Serviciul Fiscal de Stat? Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o va plăti în cel mult 72 de ore din momentul stabilirii ei. În acest caz, se va considera că sancţiunea amenzii este executată integral. Conform prevederilor art. 34 din Codul contravenţional, amenda se va achită de către contravenient în mod benevol în termen de 30 de zile de la data stabilirii acesteia. Dacă persoana fizică sau juridică nu va achit...

author icon

Victoria Belous

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1263 vizualizări

Data publicării:

19 Decembrie /2017 15:00

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon