11
07 2019
369

2. (29.2.1.15) Cum se determină impozitul pe venit în cazurile cînd persoana fizică obține venit de la transmiterea în locațiune a unui bun mobil în folosul altei persoane fizice ce nu desfășoară activitate de întreprinzător?

Conform art. 18 lit. d) din Codul fiscal, veniturile din chirie (arendă) sunt surse de venit impozabile și se includ în venitul brut.

Astfel, persoana fizică care obține venit de la transmiterea în locațiune a unui bun mobil în folosul altei personae fizice, urmează să supună impozitării venitul obținut conform cotei stabilite la art. 15 lit.a) din Codul fiscal.

Obligativitatea prezentării Declarației de către persoana fizică rezidentă este reglementată de prevederile art. 83 alin. (2) din Codul fiscal.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.