19
06 2019
301

4. (6.3.6.5) Are obligația agentul economic care a participat la licitație și a achitat taxa de participare la aceasta de a prezenta darea de seamă pe taxele locale (Forma TL13) pentru taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor pe teritoriul unității administrativ-teritoriale?

Nu. Subiecții impunerii cu taxa de organizare a licitațiilor și loteriilor pe teritoriul unității administrativ-teritoriale, conform art. 290 lit. b) din |Codul fiscal sunt persoanele juridice sau fizice înregistrate în calitate de întreprinzător – organizatori ai licitațiilor și loteriilor. Respectiv, agentul economic care participă la licitație nu este subiect al impunerii cu această taxă. În cazul în care taxa de participare a fost achitată eronat la clasificația economică 142211, agentul economic urmează să înainteze o cerere SFS privind transferul acesteia la clasificația economică 145142 ,,Alte venituri încasate în bugetele locale de nivelul I”

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.