Întrebări și răspunsuri

icon Despre reținerea impozitului la sursa de plată din plățile lunare achitate de către notar în folosul persoanei fizice

Un notar public ia în locațiune un imobil de la o persoană fizică care nu desfășoară activitate de întreprinzător, cu scopul de a-l utiliza ca birou în cadrul activității sale de notar. Apare oare obligația să rețină un impozit la sursa de plată din plățile lunare achitate de către notar în folosul persoanei fizice? Potrivit art. 901 alin. (3) din CF, persoanele specificate la art. 90 reţin un impozit în mărime de 12% din veniturile obţinute de către persoanele fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător, d...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum
icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon