20
06 2018
293

Impozitarea salariului la achitarea acestuia în cazul lipsei forțate de la serviciu

Urmează a fi reținut impozitul pe venit din salariu precum și achitate contribuţii de asigurări sociale de stat şi prime obligatorii de asistenţă medicală în cazul achitării salariului pentru lipsa forțată de la serviciu, stabilită în baza hotărârii instanței de judecată?

În conformitate cu prevederile art. 89 alin. (1) și (3) din Codul muncii (CM), salariatul transferat nelegitim la o altă muncă sau eliberat nelegitim din serviciu poate fi restabilit la locul de muncă prin negocieri directe cu angajatorul, iar în caz de litigiu — prin hotărâre a instanţei de judecată.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.