Întrebări și răspunsuri

icon Privind înregistrarea în anexa la Declarația privind TVA a facturilor fiscale primite de la un agent economic neplătitor de TVA

Se înregistrează în anexa la Declarația privind TVA facturile fiscale primite de la agentul economic ce nu deține statutul de plătitor de TVA? Modul de completare a Declarației privind TVA este aprobat prin anexa nr. 2 la Ordinul IFPS nr. 1164 din 25 octombrie 2012, cu toate modificările și completările introduse prin Ordinul SFS nr. 351 din 28 septembrie 2017. În conformitate cu pct. 6 din Modul de completare a Declarației privind TVA, în anexa nr. 1 (TVA FACT) la Declarația privind TVA se înregistrează toate facturile fiscale, inclusiv pentru refactur...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr. 2(43)2018


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

6173 vizualizări

Data publicării:

24 Februarie /2018 11:23

Domeniu:

T.V.A. | Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Legislație fiscală | Declarație TVA | Factura fiscală | Noutăți fiscale

Etichete:

agent economic | declaratie TVA | Instrucţiune | factura fiscală | livrare | document primar

3 comentarii

ZIMAGRO-PLUS S.R.L.

24 Februarie /2018 14:37

buna ziua, cu anexa la TVA ceea ce tine de facturile fiscale e destul de clar, la mine apare o alta intrebare si opiniile sunt foarteeeee diferite, suma acesto facturi se includ si in forma TVA 12 in boxa nr.12??? procurari de marfuri si servicii de la aceste facturi a neplatitorilor de TVA

Marina Damaschin

26 Februarie /2018 15:16

icon

ZIMAGRO-PLUS S.R.L.

bună ziua, întrebarea DVS am adresat-o autorului, imediat ce vom primi răspunsul, îl plasăm aici! O zi frumoasă

Marina Damaschin

26 Februarie /2018 15:46

icon

Marina Damaschin

Bună ziua încă o dată! Avem răspunsul pentru Dvs: În conformitate cu Modul de completare a Declarației privind TVA, aprobat prin Ordinul IFPS nr. 1164 din 25.10, cu toate modificările și completările introduse prin Ordinul SFS nr. 351 din 28.09.2017 și Ordinul SFS nr. 44 din 31.01.2017, în boxa 12 “Procurări de mărfuri, servicii” se indică valoarea mărfurilor şi serviciilor procurate pe teritoriul Republicii Moldova folosite pentru desfăşurarea activităţii de întreprinzător, precum şi ajustarea valorii impozabile a acestora la cota standard şi la cota redusă, în conformitate cu art.98 şi art.102 alin.(6) şi (7) din Codul fiscal, efectuate în perioada pentru care se prezintă Declaraţia privind TVA, cu excepţia procurărilor efectuate de la persoanele juridice şi fizice rezidente care se află pe teritoriul Republicii Moldova şi nu au relaţii fiscale cu sistemul ei bugetar.

În boxa data se permite şi reflectarea valorii mărfurilor şi serviciilor procurate ce nu generează apariţia dreptului la deducerea sumelor TVA.

Astfel, factura fiscala în cauză poate fi inclusă în Declarația privind TVA.

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon